AIRSOFT’UN TARİHİ “1980’ler”

Airsoft, 1980’lerin başında, vatandaşların silah bulundurmasının yasadışı hale getirildiği Japonya’da başladı. Gerçek silahlara erişemediklerinden, replika silahlara olan talep arttı. Airsoft’un ortaya çıkması bu talebin sonucudur. Airsoft aslında askeri çatışma simülasyonudur.

İlk önce replika özel hobiler tarafından yapıldı ve canlı mühimmat yerine plastik topakların ateşlenmesi için yapıldı. Kopyaları Japon pazarında daha yaygın hale geldikçe, Japon şirketleri Airsoft’a ilgisi arttı ve daha büyük ölçekte üretmeye başladı. Japonya’da popüler olduktan sonra bölgedeki diğer ülkelere ihracat başladı. Sonuç olarak, airsoft oyuncakları Filipinler, Hong Kong, Kore ve Tayvan’da daha popüler hale geldi. Trend kısa bir süre sonra yakalandı ve Avrupa, Kuzey Amerika ve İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın geri kalanına yayıldı.

Airsoft oyuncaklrı, her atıştan önce eğilmeleri gereken yaylı silahlar olarak başladı. Sonunda Japonya silahları daha da geliştirdi ve tamamen otomatik gaz ve pille çalışan airsoft silahlarına dönüştü.

Airsoft geliştikçe, yeni ve geliştirilmiş silahlar piyasaya sürülmeye devam ediyor. Daha gerçekçi ve gerçek çelik meslektaşlarına daha yakın hale geliyorlar. Sıçrama üniteleri ve CO2 kullanımı gibi yeni yeniliklerle daha güçlü ve daha doğru hale geliyorlar. Her ne kadar elektrikli ve gazlı airsoft tabancaları, ilk üretim benzerlerinden daha pahalı olsa da, airsoft’un artan popülaritesi, airsoft silahlarını daha uygun hale getirmeye devam ediyor.

Bugünün airsoft silahları çok karmaşık. Bunlar hobi ustaları arasında olduğu gibi kolluk kuvvetleri ve onları eğitim için kullanan askeri personel arasında da popülerdir.

Tokyo Marui, en eski hava tabancası üreticilerinden olmasa da en eskilerden biri ve bugünlerde tüm airsoft silahlarındaki yeniliklerini ve icatlarını görebilirsiniz. Tokyo Marui’nin FAMAS F1’i, yapılan ilk AEG idi. Hop-up sistemini icat ettiler.