AIRSOFT BAŞLANGIÇ REHBERİ

Airsoft’u oynamak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu kural Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanmaktadır. Bazı ülkeler henüz 18 yaşını doldurmamış olanların Airsoft oynamasında herhangi bir sakınca görmezken, Airsoft’un yasak olduğu ülkeler de mevcuttur. Güzel ülkemizde ise bu sporu profesyonel olarak geliştirmek için elbette bazı kurallara ihtiyacımız olacaktır.

PEKİ 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER BU HOBİDEN UZAK DURMASI MI GEREKİYOR ?

-Hayır. Ailesinden 18 yaşını doldurmuş bir ebeveyn ile birlikte gelip bizleri izleyebilirler ve Airsoft hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Eğer Airsoft’a başlayacaksınız ilk tavsiyem kaliteli bir balistik gözlük satın almanız çok önelidir. Airsoft’ta gözlük kullanmak 1. kuraldır. Daha sonra oyun gruplarıyla iletişime geçip, oyunlara en az 2-3 defa izleyici olarak katılmanızdır. Bunu özellikle vurgulamamın en büyük nedeni oyuncakların çok pahalı olmasıdır. Ayrıca bir tavsiye daha; oyun alanına geldiğinizde diğer oyuncuların oyuncaklarını denerseniz, kendiniz için en uygun oyuncağı belirleyebilme fırsatı elde edebilirsiniz. Böylece ekipmanlarınızı satın alırken işiniz kolaylaşacaktır. Çünkü bazıları M4, bazıları Ak47, bazıları ise G36c sevecektir. Bilgisayar oyununda kullandığınız silahlar ile arazide elinize alıp, kullandığınız oyuncaklar arasında dağlar kadar fark vardır. Unutmayın!

Şu zamana kadar bütün ekipmanını eksiksiz dizip Airsoft’a başlayan ya da oynayan bir oyuncu görmedim. O yüzden bütün ekipmanlarınızı bir anda satın almanıza gerek yoktur. Bir adet balistik gözlük ve oyuncak satın alıp bu hobiye başlayabilirsiniz. Eksik ekipmanlarınızı, oyun oynadıkça daha iyi farkedebilir ve kendinizi geliştirdikçe neye ihtiyacınız olduğunu keşfedebilirsiniz. Paralı asker teması yapıp bu hobiye başlayabilirsiniz. Nasıl mı? Mesela bir kargo pantalon, siyah tişört ve şapka işinizi görecektir.

Airsoft’ta da Paintballdaki gibi ekipman ve oyuncak kiralama oluyor mu?

Maalesef arkadaşlar. Airsoft’ta bütün oyuncular kendi ekipmanlarını satın alıp oynamaktadır. Uzun vaadede kesinlikle daha karlı olacağından kendi ekipmanlarınızı ve oyuncaklarınızı satın almaya çalışın. Ortalama 2500-3000 TL gibi bir fiyata Airsoft’a çok rahat başlayabilirsiniz.

Unutmayın! Airsoft, Türkiye’de bir elin parmağını geçmeyen oyuncu sayısıyla şu an buralara kadar gelebildi!

Eğer kendi şehrinizde Airsoft yoksa, ilk adımı siz atabilirsiniz. Neden olmasın? Bunu yapmak sizin elinizde!

Ben DeltaSays sevgilerle…